Om Musikforsamling

Om Musikforsamling

Musikforsamling er et booking bureau der er drevet og ejet af Ulrik Bust. Som saxofonist, indehaver af lydstudie og booker har Ulrik mere end 20 års erfaring i musikbranchen.

Musikforsamling samarbejder med landets koncertarrangører og spillesteder – både de store og de små.
I 2009 startede Musikforsamling som en kreativ legeplads hvor anderledes musikalske konstellationer kunne udvikles og tilbydes til landets mindre arrangører som musikforeninger, forsamlingshuse og små kulturhuse.
Første projekt var Mike & Laura (Mike Andersen og Laura Kjærgaard) i 2009. Laura havde netop fået en 2 plads i X Factor og Mike var igang med at opbygge en karriere og havde flere udgivelser bag sig. De to mødtes om en fælles kærlighed for blues og soul musik og det kom der en lang række unikke koncerter ud af.
Sidenhen har Musikforsamling udviklet sig til et bureau der samarbejder med alle typer af koncertarrangører, og som siden 2016 har arbejdet med længerevarende turnéer.

Venlig hilsen
musikforsamling
v. Ulrik Bust

Eksempler på turnéer lavet af musikforsamling:

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!